چگونه متخصص شدن می‎تواند ذهن را مسدود کند

چگونه متخصص شدن می‎تواند ذهن را مسدود کند

شما در چه رشته‎ای تخصص دارید؟ به موجب مطالعات جدید، دانش عمیق شما در یک رشته بخصوص، خواه در سیاست باشد یا شیمی ‎و یا در نواختن یک آلت موسیقی، با یک نقطه ضعف بزرگ همراه است.

پژوهش‎های انجام شده توسط دانشگاه لویولا در شیکاگو حاکیست که زبده بودن در یک رشته می‎تواند ذهن شخص را در طرز تفکر خود بسته کند و در نتیجه خلاقیت کمتری داشته باشد. این پژوهش‎ها به این نتیجه رسیده است که مردمانی که خود را متخصص می‎دانند کمتر پذیرای ایده‎های جدید و نقطه نظرات جایگزین هستند.

این یافته‎ها چیزی را نشان می‎دهد که به عنوان تأثیر “دگماتیسم اکتسابی” یعنی تمایل به تفکر به روش ذهن بسته‎تر یا دُگم شناخته شده است.

دکتر ویکتور اوتاتی، استاد روانشناسی در دانشگاه لویولا و نویسنده اصلی این گزارش به روزنامه هافینگتون پست گفت: به عنوان مثال اگر به افرادی گفته شود که در آزمون دانش سیاسی موفق بوده‌اند، آن‎ها به طور موقت در نگرش خود نسبت به علوم سیاسی دگم می‎شوند. وقتی افراد خود را کارشناس بدانند، احساس می‎کنند که امتیاز تفکر و رفتار به روشی دگم‌تر را کسب کرده‌اند.

پیشنهاد یافته‎های این پژوهش حاکیست که بهترین راه برای کسب استادی در یک رشته آن است که در مسیر کسب تخصص، کوشش به عمل آوریم و در همین حال به خود یادآوری کنیم که هنوز خیلی چیزها را نمی‎دانیم.

هافینگتون پست، ترجمه و تلخیص از پژوهشکده علوم شناختی 

این مطالعه در نوامبر سال ۲۰۱۵ در Journal of Experimental Social Psychology به چاپ رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.