چگونه متخصص شدن می‎تواند ذهن را مسدود کند

چگونه متخصص شدن می‎تواند ذهن را مسدود کند

شما در چه رشته‎ای تخصص دارید؟ به موجب مطالعات جدید، دانش عمیق شما در یک رشته بخصوص، خواه در سیاست باشد یا شیمی ‎و یا در نواختن یک آلت موسیقی، با یک نقطه ضعف بزرگ همراه است.

پژوهش‎های انجام شده توسط دانشگاه لویولا در شیکاگو حاکیست که زبده بودن در یک رشته می‎تواند ذهن شخص را در طرز تفکر خود بسته کند و در نتیجه خلاقیت کمتری داشته باشد. این پژوهش‎ها به این نتیجه رسیده است که مردمانی که خود را متخصص می‎دانند کمتر پذیرای ایده‎های جدید و نقطه نظرات جایگزین هستند.

این یافته‎ها چیزی را نشان می‎دهد که به عنوان تأثیر “دگماتیسم اکتسابی” یعنی تمایل به تفکر به روش ذهن بسته‎تر یا دُگم شناخته شده است.

دکتر ویکتور اوتاتی، استاد روانشناسی در دانشگاه لویولا و نویسنده اصلی این گزارش به روزنامه هافینگتون پست گفت: به عنوان مثال اگر به افرادی گفته شود که در آزمون دانش سیاسی موفق بوده‌اند، آن‎ها به طور موقت در نگرش خود نسبت به علوم سیاسی دگم می‎شوند. وقتی افراد خود را کارشناس بدانند، احساس می‎کنند که امتیاز تفکر و رفتار به روشی دگم‌تر را کسب کرده‌اند.

پیشنهاد یافته‎های این پژوهش حاکیست که بهترین راه برای کسب استادی در یک رشته آن است که در مسیر کسب تخصص، کوشش به عمل آوریم و در همین حال به خود یادآوری کنیم که هنوز خیلی چیزها را نمی‎دانیم.

هافینگتون پست، ترجمه و تلخیص از پژوهشکده علوم شناختی 

این مطالعه در نوامبر سال ۲۰۱۵ در Journal of Experimental Social Psychology به چاپ رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *