درس‌گفتارهای هرمنوتیک فلسفی از احمد رجبی

درس‌گفتارهای هرمنوتیک فلسفی از احمد رجبی
درس‌گفتار هرمنوتیک فلسفی از دکتر احمد رجبی ، با تمرکز بر چند مفهوم بنیادین در اندیشه گادامر و بخشهایی از متن کتاب “حقیقت و روش” و تفسیر آنها میکوشد چگونگی قوام یافتن هرمنوتیک فلسفی را به عنوان امکانی جدید در بحث از حقیقت و بنیانگذاری اندیشه فلسفی نشان دهد، به نحوی که هم از حقیقت و بنیادیابی فلسفی بحث می‌شود و هم داعیه هرگونه بنیانگذاری تام به شیوه‌ای دکارتی، به منزله ساده‌انگاری‌ای غیرانتقادی مردود اعلام می‌شود. در سیر مباحث، بر این نکته تاکید خواهد شد که یافتن ضرورت‌های نهفته در هرمنوتیک فلسفی گادامر در پیوند با سنت و جریانهای فلسفی‌‌ای که گادامر به نقد و تفسیر آنها می‌پردازد، در جهت غلبه بر سوبژکتیویسم، هیستوریسم و نسبی‌انگاری فلسفی است و معمولا اندیشه گادامر در جهتی معکوس فهم شده است.

در این جلسات نخست اشاراتی مقدماتی به سابقه شکل‌گیری نظریه هرمنوتیکی و به ویژه نسبت یافتن هرمنوتیک با هستی‌شناسی در اندیشه هایدگر خواهد آمد و سپس با تفسیر فصل‌هایی از بخش دوم کتاب حقیقت و روش، بحث بر توضیح جایگاه بنیادین مفهوم “تاریخ تاثیر و تاثر”، به عنوان بنیادین‌ترین مفهوم هرمنوتیکی و به منزله جایگزین مفهوم “بنیاد”، و نحوه وجود تاریخمند حقیقت متمرکز خواهد شد و نسبت آن با سایر مقومات هرمنوتیک فلسفی، به ویژه “سنت”، “زبان”، “فهم” و “مفاهمه” مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

.


.

صوت جلسات درس‌گفتارهای هرمنوتیک فلسفی از احمد رجبی

.

.

درس‌گفتارهای هرمنوتیک فلسفی

مدرس: دکتر احمد رجبی

پاییز ۹۸

دانشگاه تهران

.


.

6 نظر برای “درس‌گفتارهای هرمنوتیک فلسفی از احمد رجبی

  1. با سلام. ادامه جلسات درسگفتار هرمنوتیک فلسفی دکتر احمد رجبی را کی بارگزاری می فرمایید؟

    با تشکر

  2. باعرض سلام و خدا قوت. اقای قائم پناه اگه لطف کنید فایل مابقی این جلسات رو هم اینجا قرار بدید ! چون بنظرم تا الان کلاسهای این ترم مربوط باین درس باتمام رسیدن . با سپاس فراوان

  3. سلام و سپاس فراوان .دکتر احمد رجبی یکی از بهترین استادان فلسفه است . خیلی قدر ایشان را بدانیم . از نظر من یک نابغه متواضع با شخصیت بی نظیر.

  4. با سلام از دکتر رجبی ممنون هستم و واقعا استفاده بردم. به دیگر دوستان می گویم برای فهم هایدگر و هرمنوتیک، درسگفتار دکتر رجبی و درسگفتار هایدگر در ایران دکتر عبدالکریمی را بهتر از دیگران یافتم.با اینکه درسگفتارهای دیگرانی را هم دیدم اما این دو خیلی مفید بودند

  5. سلام
    درس گفتارهای پدیدارشناسی هوسرلِ استاد رجبی را که قبلاً در صدانت بارگذاری شده بودپیدا نمیکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *