پادکست‌های خودشناسی و طرحواره‎های روانی

خودشناسی و طرحواره‎های روانی

خود هر فرد یکی از ناشناخته‎ترین موجودات برای خودش است. اما چرا لازم است خودمان را بشناسیم؟ آیا بهتر نیست اگر به دنبال زندگی بهتری هستیم وقت خود را صرف مهارت‌آموزی کنیم؟ مطالعات حاکی از آنند که دستورالعمل‌های حاضر و آماده‌ای که سعی می‌کنند به ما بگویند چه کنیم (مثلا چطور خشممان یا روابطمان را با دیگران مدیریت کنیم) اگرچه مفیدند اما اغلب آثار عمیق و بلندمدتی بر ما ندارند. آثار بلندمدت هنگامی به دست می‌آیند که از مسیر خودشناسی عبور کنیم.

خودشناسی، آگاهی پیدا کردن از این است که من جهان، روابط و زندگی را از چه دریچه‌ای می‌بینم؟ تاریخچه‌ی زندگی من چگونه بوده که چنین نگاهی را در من شکل داده است؟

عینک‌هایی که از طریق آنها به جهان می‌نگریم، در رویکرد طرحواره‌درمانی، طرحواره نامیده می‌شود. زمانی که بدانیم چه الگوهایی بر احساس و رفتار منحصر به فرد ما حاکم است، خودمان را درک می‌کنیم و به تدریج می‌توانیم آن را تغییر دهیم و یا دست‌کم کمتر تحت نفوذ آن قرار بگیریم. نکته‌ی دلگرم‌کننده این است که صِرف آگاهی پیدا کردن به طرحواره‌هایمان، تا حد زیادی از نفوذ آنها بر احساس و رفتارمان می‌کاهد.

در هر قسمت از سری پادکست‌های خودشناسی و طرحواره‎های روانی که توسط “کنشگران توسعه‌ی پارس” تهیه شده‌اند، با یک طرحواره‌ی روانی آشنا می‌شوید. هر قسمت، حاوی نمایش صوتی و تحلیل رفتار شخصیت‌های نمایش است که هم به ریشه‌های تحولی طرحواره می‌پردازد و هم به انواع بروز رفتاری آن. محتواها طوری طراحی شده‌اند که به کمک آنها راحت‌تر بتوانید دریابید هر یک از طرحواره‌ها تا چه حد در مورد شما صدق می‌کند.

.


.

پادکست‌های خودشناسی و طرحواره‎های روانی در:

اینستاگرام

تلگرام

ساندکلود

کست‎باکس

شنوتو

.


.

طرحواره‌ی اطاعت

آیا فردی از خودگذشته یا سلطه پذیر یا لجباز هستید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از موارد بالا مثبت است ممکن است دچار طرحواره‌ی روانی اطاعت باشید. اما طرحواره‌ی اطاعت چیست؟

در این قسمت یک نمایش صوتی را خواهید شنیدکه ابعاد مختلف طرحواره‌ی اطاعت را برای شما روشن خواهد کرد. پس از این نمایش به تحلیل رفتار هر یک از شخصیت‌ها گوش می‌کنید.

شنیدن در شنوتو | ساندکلود | کست‌باکس

دانلود در تلگرام

.

طرحواره‎ی محرومیت هیجانی (فقدان عاطفه)

آیا احساس تنهایی می‎کنید؟ آیا حس می‌کنید کسی شما را درک نمی‌کند؟ فقدان عاطفه، تله‌ای است که فرد دچار آن احساس تنهایی، کمبود محبت، نادیده گرفته شدن، بی‎پناهی و محرومیت از عاطفه می‎کند. افراد دچار این طرحواره احساس می‎کنند برای همیشه تنها یا محروم از محبت واقعی خواهند بود و باور دارند هیچگاه نیازهایشان در روابط برآورده نخواهد شد. محرومیت هیجانی انواع مختلفی دارد. آیا شما دچار یکی از این انواع هستید؟ چه نوع تجربه‎های کودکی باعث شکل‌گیری چنین طرحواره‎ای می‌شود؟ آیا تمام افرادی که این طرحواره‌ را دارند به یک سبک با آن مواجه می‌شوند؟

در این قسمت ابتدا در نمایشی صوتی با انواع محرومیت هیجانی و سبکهای مختلف مواجهه با آن آشنا می‌شوید. پس از نمایش تحلیل رفتار و شخصیت افراد نمایش را خواهید شنید.

شنیدن در شنوتو | ساندکلود | کست‌باکس

دانلود در تلگرام

.

طرحواره‌ی بی‌اعتمادی و بدرفتاری

آیا احساس می‌کنید به هیچکس نمی‌توانید اعتماد کنید؟ آیا محبت اطرافیانتان برایتان باورپذیر نیست و به دنبال قصدی پنهان در آنها می‌گردید؟ آیا پیوسته روابطی را تجربه کرده‌اید که فرد مقابل به شخصیت شما تعرض می‌کند؟ آیا خودتان با اطرافیانتان بدخلق و خشن رفتار می‌کنید؟

شنیدن در شنوتو | ساندکلود | کست‌باکس

دانلود در تلگرام

.

طرحواره‌ی نقص‌ و شرم

آیا رفتار و احساس خود را مشابه برخی از افراد این نمایش می‎یابید؟

در این قسمت ابتدا در نمایشی صوتی با نشانه‌ها و بروزات طرحواره‌ی نقص و شرم و سبکهای مختلف مقابله با آن (تسلیم، اجتناب و جبران افراطی) آشنا می‌شوید. پس از نمایش تحلیل رفتار و شخصیت افراد نمایش را خواهید شنید.

شنیدن در شنوتو | ساندکلود | کست‌باکس

دانلود در تلگرام

.

ادامه دارد…

.


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *