دردسرهای فعالیت فرهنگی مستقل داخل زمین بازی

دردسرهای فعالیت فرهنگی مستقل داخل زمین بازی

دردسرهای فعالیت فرهنگی مستقل داخل زمین بازی

مدیر سایت فرهنگی صدانت

* تصویر: یاسر عرب در استادیو جمهور تی‌وی

سال ۹۰ بود که به صورت جدی صدانت را راه‌اندازی کردم. آن وقت نمی‌دانستم قرار است این کار به کجا بینجامد. آینده‌ی صدانت در چشمانم مبهم و مه‌آلود می‌نمود. شاید امروز هم پس از گذشت سال‌ها از آغاز فعالیت و تشکیل چندین تیم کارشناسی و افزایش چندین هزار مخاطب باز چشم‌انداز روشن و مطمئنی پیش‌رو نباشد. ارتقای روحیه‌ی حقیقت‌طلبی و سطح آگاهی عمومی، رشد و افزایش رواداری و هم‌پذیری، فروکاهش خشونت در جامعه، تقویت و گسترش فضای گفتگوی سالم، بالابُردن حساسیت‌های اخلاقی به حقوق حیوانات و محیط زیست و… اهدافی بودند که مبنای عمل مجموعه‌ی همکاران صدانت در این سال‌ها بوده است. باور عمیق دست‌اندرکاران صدانت به این مبانی و اهداف، به انسجام هر چه بیشتر ساختار، وحدت رویّه و فعالیت همدلانه و مثال‌زدنی اعضا منجر شد.

دانشجو بودم، بیشتر دوستان و همکارانم نیز دانشجو هستند. در تمام این سال‌ها تأمین هزینه‌های سایت برعهده‌ی خودمان بود، اگر چه احیاناً حمایت‌های مردمی اندکی نیز کمک‌حال می‌شد.

در این‌سال‌ها پیش‌بُرد با کیفیت کار، آسان و خالی از نگرانی‌ها و حواشی نبود. با درگیری‌های ذهنی، دلمشغولی‌ها و پی‌گیری‌های عملی فراوانی دست‌وپنچه نرم کردیم. مواردی همچون: کمبود وقت، تلاش‌ برای اخذ مجوزهای لازم، دلشوره‌ی اینکه مبادا مطلبی که بارگذاشته می‌شود فاقد کیفیت شایسته باشد، رفع کاستی‌های نگارشی مطالب، هماهنگی‌ با اساتید و اصحاب قلم، پاسخ‌دهی به ایمیل‌ها، بررسی کامنت‌ها، دریافت و جستجوی مطالب مفید و هماهنگی پیوسته با گروه‌های کارشناسی، ارتقای فنّی سایت و موارد متعدد دیگر از جمله دلمشغولی‌ها و دشواری‌های راه بوده است.

بسیار پیش‌آمده که تأخیر در پاسخ به یک ایمیل یا تایید/عدم تایید کامنتی باعث خشم شدید مخاطب شده است. مواردی از این دست ناگزیرم کرده‌اند بنویسم و توضیح بدهم. مسئله من فهم متقابل مخاطب و رسانه‌های مستقل است. رسانه‌هایی که نمی‌خواهند زرد شوند، نمی‌خواهند وابسته شوند و مخاطبان اندکی که از این تفاوت‌ها آگاهند.

چند ماه قبل فراخوانی به قصد جلب همیاری و حمایت از ساخت برنامه‌‌های تصویری «صدانت تی‌وی» دادیم اما در اوضاع بغرنج ناشی از شیوع کرونا این درخواست در تلگرام گذاشته نشد و تنها در سایت قابل مشاهده بود. متأسفانه حمایت‌هایی که در این چندماه از «صدانت تی‌وی» انجام گرفت مجموعاً برای تأمین هزینه‌ی چند ساعته‌ی یک استادیو فیلمبرداری آبرومند هم کفایت نمی‌کرد.

چند روز قبل متوجه شدم دوست عزیزم آقای یاسر عرب شروع به انتشار مجموعه جدیدی به نام «جمهور تی‌وی» کرده است. (مشاهده تیزر) یاسر عرب از معدود اهالی رسانه است که در این فضا به شکل مستقل کار می‌کند و به هر جان‌کَندنی که شده مستندها و برنامه‌های مفید زیادی با همکاری چند دوست خود (سیدمحمد فاطمی دلسوز، ابراهیم قهوه‌چی‌زاده خونگرم، آبان ابراهیم‌پور عزیز و رویا محمدباقری همسر مهربان ایشان) به نمایش عمومی می‌رساند. اگر همت و دردمندی شخصی پشتوانه‌ی او نبود بعید به نظر می‌رسید که این راه ناهموار را ادامه می‌داد.

میدانید؟ همه چیز در این زمین بازی، انحصاری است. کافی است تلویزیون خود را روشن کنیم و با بهترین کیفیت فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌هایی که اَبَر رسانه‌های داخلی و خارجی برایمان ساخته‌اند را به رایگان تماشا کنیم. اَبَررسانه‌هایی که با بهترین دوربین‌ها، ماهرترین تدوین‌گرها و بهترین استادیوها تولیداتی را به رایگان در اختیار ما می‌گذارند که ساخت هرکدام آنها مستلزم صرف بودجه‌های هنگفت است. بودجه‌های هنگفتی که یا از مالیات‌های خود ما یا از بودجه کشورهای دیگر برای رسیدن به اهداف همان کشورها تأمین می‌شود.

«صدانت تی‌وی» شاید بتواند چندماه دیگر برای آغاز فعالیتش صبر کند اما «جمهور تی‌وی» نه! یاسر عرب روز گذشته درخواست حمایت مردمی را روی کانال تلگرامی‌اش گذاشت و بعد از آنکه ۵ هزارنفر آن را دیدند تلفنی از او پرسیدم: «چقدر کمک شد؟». گفت: «شش نفر مبالغی واریز کردند» پرسیدم: «مجموعا چقدر؟» مبلغی که گفت در یک محاسبه‌ی سرانگشتی تنها می‌تواند هزینه‌ی آژانس رفت‌وبرگشت مهمان‌های برنامه را تأمین کند.

از مخاطبان و خوانندگان فهیم که مایلند به نحو موثر و مسئولانه در ارتقای فرهنگ ملی و گسترش رسانه‌های مستقل سهیم باشند تقاضا می‌کنم صفحات اجتماعی «جمهور تی‌وی» را دنبال کنند و با حمایت‌های مالی خود به پیشبُرد هرچه بهتر این اقدام فرخنده‌ی رسانه‌ای یاری دهند.

حمایت مالی از «جمهور تی‌وی»:

۶۱۰۴۳۳۷۷۶۳۷۷۳۴۶۰

جمهور تی‌وی در آپارات

جمهور تی‌وی در تلگرام

کانال تلگرامی یاسر عرب در تلگرام

یاسر عرب در سال ۱۳۹۵ مجموعه آموزشی «یک پیشنهاد ساده» را برای رشد جنسی کودکان تهیه و آن را در آپارات بارگذاری کرد. و پس از بازخورد چند میلیونی آن مجموعه، با کمک و حمایت مردمی مجموعه‌ی «خرد جنسی» را که تاکنون در چهل قسمت منتشر شده است را ساخت که به صورت رایگان قابل مشاهده است.

یک نظر برای “دردسرهای فعالیت فرهنگی مستقل داخل زمین بازی

  1. واقعآ دست مریزاد و خسته نباشید
    شک نیست که شما اصحاب فرهنگ و رسانه، در جهت ارتقای سطح دانش و معلومات مخاطبان گام بلندی برداشته اید. تلاش بی مزد و منت شما قابل تقدیر است و فراموس‌نشدی.
    امیدوارم همیشه پایدار و پابرجا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *