کتاب اخلاق‌شناسی نوین: نظریه‌های اخلاقی

کتاب اخلاق‌شناسی نوین: نظریه‌های اخلاقی

کتاب اخلاق‌شناسی نوین: نظریه‌های اخلاقی تازه‌ترین درس‌نامۀ منتشرشده در فلسفۀ اخلاق

کتاب اخلاق‌شناسی نوین؛ نظریه‌های اخلاقی نوشتۀ شیفرلندو و با ترجمۀ ابوالقاسم فنائی و ایمان عباس‌نژاد از سوی انتشارات سروش مولانا روانۀ بازار شد.

شاید بتوان فلسفۀ اخلاق را کاربردی‌ترین زیرشاخۀ فلسفه نامید. کتاب اخلاق‌شناسی نوین در یازده فصل طرح درس جامع و گام‌به‌گامی است برای آشنایی با نظریه‌های اخلاقی در فلسفۀ اخلاق (اخلاق هنجاری). شهرت علمی نویسنده در رشته فلسفۀ اخلاق، تخصص ابوالقاسم فنایی (دارای دکتری فلسفۀ اخلاق از دانشگاه شفیلد و استاد صاحب‌نظر در این حوزه در ایران) در موضوعی که در آن دست به ترجمه زده است، و محتوای نظام‌مند کتاب که می‌کوشد خواننده را در مسیری درست برای آشنایی و یادگیری این رشته پله‌پله راهنمایی کند از نکاتی است که می‌تواند ترجمۀ فارسی این کتاب را در جایگاه یکی از بهترین منابع برای آشنایی ابتدایی و پیشرفته با فلسفۀ اخلاق قرار دهد.

نویسنده کوشیده کتاب را به گونه‌ای بنویسد که هر مخاطبی در هر سطحی بهره‌ای مناسب از آن داشته باشد. در پایان هر فصل مفاهیم کلیدی و پرسش‌های اصلی فصل آمده که خواننده می‌تواند درک خود از آن فصل را با پاسخ به آن پرسش‌ها محک بزند. همچنین، در فصول ۳ تا ۱۱، در پایان درس گزیده‌ای از یکی از معتبرترین متون کلاسیک رایج درباره موضوع آن فصل آمده که می‌تواند برای خوانندگانی با دانش خوب از فلسفۀ اخلاق بسیار راهگشا باشد. نویسنده نه‌تنها نظریات موجود را مطرح می‌کند بلکه در تمام کتاب کوشیده تفکر نقادانه را در پرداختن به هر دیدگاهی به خواننده بیاموزد. در بررسی نظریات نیز جانت انصاف را رعایت کرده و دلایل اقبال به آن نظریه را در کنار مشکلات نظریۀ مدنظر به خوبی تبیین کرده است.

نویسنده کهنه‌کار این اثر در فصل نخست با عنوان «اخلاق چیست» می‌کوشد تصویر واضحی از چیستی فلسفۀ اخلاق، تفاوت‌های این رشته با سایر عناوین مطرح و سرآغازهای تفکر اخلاقی را به خواننده نشان دهد.

گام دوم در کتاب آشنایی خواننده با شیوه استدلال‌ورزی در فلسفه اخلاق و اصول منطقی مطالعۀ این رشته است و خواننده در این فصل با مفاهیم و اقسام استدلال‌های مطرح در این رشته و مغالطات پردامنه‌ای که در مسیر تفکر اخلاقی رخ می‌دهد آشنا می‌شود.

سایر فصول به صورت جزئی‌تر به نظریه‌های موجود در این رشته می‌پردازد که مختصراً از این قرارند:

· فصل سوم: درباره خودگزینی اخلاقی، نسبی‌انگاری و شکاکیت در حوزۀ اخلاق است.

· فصل چهارم: درباره چیستی زندگی اخلاقاً خوب سخن می‌گوید. لذت‌گرایی، نظریۀ ارضای امیال از دیدگاه‌هایی است که در این فصل بررسی می‌شود.

· فصل پنجم: نویسنده در این فصل به سراغ نظریۀ معروف نتیجه‌گرایی رفته است و جذابه‌های و مشکلات این نظریۀ را به خواننده نشان داده است.

· فصل ششم: این فصل نظریۀ اخلاقی کانت (وظیفه‌گرایی) و مفاهیم مهم آن را بررسی می‌کند.

· فصل هفتم: چیستی، پیشینه، فواید و مشکلات نظریۀ قرارداد اجتماعی را می‌توانید در این فصل بیابید.

· فصل هشتم: نظریۀ قانون طبیعی، تصورات رایج درباره سرشت بشر از نکاتی است که در این فصل توضیح داده می‌شود.

· فصل نهم: اخلاق وظایف در نگاه نخستین و رویکرد کثرت‌گرایانه دیوید راس از بحث‌های بسیار جالب این کتاب است.

· فصل دهم: آشنایی با نظریۀ اخلاق فضیلت در این فصل به وجود می‌آید.

· فصل یازدهم: آخرین فصل کتاب به یکی از جدیدترین نظریات موجود در فلسفۀ اخلاق یعنی اخلاق مراقبت و رویکرد فمنیستی به اخلاق می‌پردازد.

.


.

نویسنده: راس شیفرلندو
مترجم: ابوالقاسم فنائی, ایمان عباس‌ نژاد
چاپ نخست، تابستان ۱۴۰۱
نوبت چاپ: اول
تعداد صفحات: ۳۶۸
قطع وزیری
نوع جلد گالینگور
ناشر: سروش مولانا

.


.

فایل PDF بخشی از این کتاب

.


.

تهیه‌ی کتاب از ناشر

.


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *