سلسله نشست‌های «بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟!»

بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟!

شهرام اتفاق: در آخرین روز اردیبهشت ۱۳۹۹، به کوشش «خبرگزاری مستقل زیست آنلاین»، فرصتی فراهم شد که گفتگویی با محمدرضا جعفری با عنوان «بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟!» داشته باشیم و میزبان ما در این نشست مجازی، محمد ابراهیم رئیسی عزیز بود که با درایت همیشگی خودش، فرآیند گفتگو را به آرامی هدایت می کرد و سازمان می داد.

محمدرضا جعفری، پژوهش‌گر توسعه و محیط زیست و نویسنده و مترجم مقالاتی درباره ی بحران‌های محیط زیست، بحران آب و اکوسوسیالیسم است. از او مقالاتی مانند سیل و نابرابری، جهانی‌سازی حفاظت از محیط زیست، شوک سیل: سرمایه‌داری سد و انتقال آب،  مهاجران اقلیمی، و ترجمه‌هایی همچون علیه سرمایه‌داری سبز، بازیابی میراث اکولوژیکی مارکس، مرام اکوسوسیالیسم و  مانیفست اکوسوسیالیسم منتشر شده است.

محمدرضا جعفری و دغدغه های او درباره محیط زیست
محمدرضا جعفری و دغدغه های او درباره محیط زیست

هچنین من هم در کتاب «اقتصاد سیاسی محیط زیست» خودم، به مطالب منتشر شده از سوی محمد رضا جعفری رجوع کرده ام و در فایل صوتی «نقد اکوسوسیالیسم» از مطالب منتشر شده از سوی محمد رضا بهره برده‌ام.

در نخستین جلسه‌ی گفتگو در زیست آنلاین، محمد رضا و من، چیزهای زیادی برای گفتن داشتیم و ادا کردن حق مطلب در بازه‌های زمانی‌ای که در اختیار داشتیم دشوار به نظر می‌رسید. از این رو به دعوت زیست آنلاین توافق شد تا جلسات دیگری برگزار شود تا سر رشته سخن از دست نرود و کلام گسسته نشود.

.


.

دریافت صوت جلسه اول  | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

شنیدن جلسه اول از آپارات

متن گزارش جلسه اول در سایت بومرنگ

.


.

دریافت صوت جلسه دوم  | ۹ خرداد ۱۳۹۹

شنیدن جلسه دوم از آپارات

متن گزارش جلسه دوم در سایت بومرنگ

.


.

دریافت صوت جلسه دوم  |  ۱۹ خرداد ۱۳۹۹

شنیدن جلسه سوم از آپارات

متن گزارش جلسه سوم در سایت بومرنگ

.


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *