کنفسیوس چه کسی بود؟ ، ویدئو

کنفسیوس چه کسی بود؟ ، ویدئو

اکثر آدمها اسم کنفسیوس را شنیده اند و می‌دانند او برای چیزی که گفته است شهرت دارد. اما با در نظر گرفتن تاثیر طولانی مدتی که روش‌های او بر جهان داشته است، تعداد کمی از مردم واقعا می‌دانند که او چه کسی بوده، چه گفته و چرا آنرا بیان کرده است.
در میان اشوبهای قرن شش قبل از میلاد چین که ایالتهای مختلف بی وقفه بین خود بر سر قدرت میجنگیدند و اغلب حکم‌فرمایان کشته میشدند و حتی گاهی توسط اقوامشان به قتل میرسیدند ، کنفسیوس به شرح اتحاد و خیرخواهی میپردازد. او به وسیله آموزشهایش یکی از بزرگترین فیلسوفان چین شد، او نجیب زاده متولد شد اما از سن کم در فقر زندگی کرد ، مرگ نا بهنگام پدرش باعث شد، کنفسیوس، چیزی را که تبدیل به یک عمر همدردی با رنج مردم عادی شد تدوین کند. او با عنوان یک چوپان و حسابدار انبار غله و بقیه شغلهای عجیبش ، سرپرستی مادر و برادر معلولش را به عهده داشت و در واقع اگر کمک دوست ثروتمندش نبود هرگز نمیتوانست در بایگانی سلطنتی به مطالعه بپردازد و تصوراتش را از جهان شکل بدهد، با اینکه بسیاری از متون باستانی انجا توسط بعضی ها بعنوان آثار نامربوط قدیمی یاد میشد، کنفسیوس توانست از انها الهام بگیرد.
کنفسیوس به کمک مطالعه و تفکر به این باور رسید که شخصیت انسان به وسیله تحصیل و تشریفات مذهبی ادبیات و تاریخ درون خانواده شکل میگیرد. کسی که این راه را ترویج میدهد، تلاش میکند تا به دیگران کمک کند و انها را به سمت الهامات اخلاقی هدایت کند
کنفسیوس برای اینکه فلسفه اش را بیازماید، مشاور حاکم کشورش ، لو شد. اما بعد از آنکه یک کشور دیگر برای حاکم به عنوان هدیه گروهی دختر رقصنده را فرستاد و حاکم وظایفش را نادیده گرفت و در خلوتش از دختران برخوردار شد کنفسیوس با بیزاری استعفا داد، پس از این او چند سال بعد را در تلاش برای یافتن حاکمی در خور خدمتش از کشوری به کشور دیگر سفر کرد.
این کار کار ساده ای نبود ، او مطابق با فلسفه اش و مخالف آموزه های دوران، حاکمان را از مجازاتهای سختگیرانه و استفاده از قوای ارتشی برای حکمرانی ممالک باز میداشت، زیرا او باور داشت که یک حاکم خوب به وسیله ی فضیلت کاریزمای اخلاق خود به خود دیگران را به پیروی از خودش تشویق میکند.
کنفسیوس همچنین معتقد بود که عشق واحترامی که در خانواده می آموزیم اساس همه ی فضیلتهاست، و حتی گاهی وظایفی که نسبت به خانواده داریم مانع از التزامات ما به کشورمان میشود، پس هنگامیکه یک دوک ادعا کرد افرادش آنقدر نیککارند که پسر حاضر است ضد پدرش بر دزدی گوسفند توسط پدر شهادت بدهد، کنفسیوس دوک را آگاه کرد که درست اینست که پسران و پدارن نیکوکار از یکدیگر حمایت کنند.
کنفسیوس در طی سفرهایش تقریبا از گرسنگی جان داد، او مدت کوتاهی زندانی شد و زندگی اش در مقاطع زیادی تهدید شد اما او هرگز انسان تلخی نبود، کنفسیوس ایمان داشت بهشت برای دنیا برنامه ای دارد و فکر میکرد که یک انسان پاک دامن همیشه می تواند در آموختن و موسیقی شادی را احساس کند.
هنگامی که او از یافتن حاکمی که به دنبالش بود دلسرد شد به لو بازگشت و چنان آموزگار و فیلسوف تاثرگذاری شد که حتی به شکل گیری فرهنگ چین کمک کرد، حتی امروزه هم جهانیان نام او را میشناسند ، او برای شاگردانش تجسمی از فردی عاقل بود که دیگران را در راه رسیدن به پاکدامنی هدایت میکند، شاگردانش سخان او را ثبت کردند و این سخنان سرانجام به کتابی ویراسته شد که ما امروزه آن را با نام ANALECTS یا مکالمات میشناسیم، امروزه میلیونها انسان در سراسر جهان به قوانین کنفسیوس وفادار مانده اند و با اینکه طی قرون در باره معنی دقیق و اظهارات کنفسیوس بسیار بحث شده است وقتی از خود او پرسیدند که آموزه هایش را در یک جمله خلاصه بگوید گفت، خودتان را بر کسی تحمیل نکنید که خودتان هم نمیخواهید. دوهزارو پانصد سال بعد از آن هم این پند هنوز حکیمانه است.

.


.

دانلود ویدئو “کنفسیوس چه کسی بود؟” (کیفیت بالا)

دانلود از سرور اول | دانلود از سرور دوم

.

دانلود ویدئو “کنفسیوس چه کسی بود؟” (کیفیت متوسط)

دانلود از سرور اول | دانلود از سرور دوم

.


.

منبع: سایت ویدوآل (ارائه‌ دهنده آموزش‌های عمومی و تخصصی)

.


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *