بازنشر مقالات هفت‌گانه

بازنشر مقالات هفت‌گانه

سایت محمدمجتهد شبستری در 25 دی 95 در مطلبی نوشت: هفت مقاله زیر که باز نشر می‌شوند، همان مقالاتی‌اند که صاحب این قلم  در آن‌ها اعتبار اجتهاد فقهی در موضوعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در عصر حاضر را با دلایل متعدد زیر سوال برده و به مراجع محترم تقلید پیشنهاد کرده بود بر مبنای محتوای آن مقالات، با نویسنده آن‌ها شخصاً درمناظره‌ای شرکت کنند.

اکنون که متاسفانه امتناع آقایان معلوم شده، آن مقالات مجدداً در معرض دید علاقمندان قرار داده می‌شود تا بار دیگر مورد دقت و تأمل اهل نظر قرار گیرد. اگر آن فضلای محترم که برای مناطره با این‌جانب اعلام آمادگی کرده بودند، محتوای این مقالات را نقد کنند و به این وب‌سایت بفرستند، نوشته آنها بدون کم‌وکاست منتشر خواهد شد. دراینجا این هم گفتنی است که بعضی از منتقدان این‌جانب در عتاب و خطاب‌های اخیر که به سوی من روانه کردند، اطلاعات خلاف واقع متعدد دادند که مایه تعجب من شد؛ چون یکی از آن اطلاعات به تحریف سوابق تحصیلات ۱۸ ساله من درحوزه علمیه قم مربوط است، لازم می‌دانم در اینجا آن را اصلاح کنم. من بیاد نمی‌آورم که خدمت استاد آقای دکتر رضایی، یعنی آیت الله سبحانی، تلمذ حوزوی کرده باشم. اما آنچه به یاد می‌آورم این است که درتدریس خارج اصول فقه که مرحوم آیت الله شریعتمداری در مسجد حجتیه قم برگزار می‌کرد، آقای سبحانی و آقای مکارم شیرازی و این‌جانب و عده‌ای دیگر از فضلا در کنار هم می‌نشستیم و از تدقیقات وافر آن مرحوم بهره‌ها می‌بردیم.

آن هفت مقاله به قرار زیر است:

1- تنقیح محل نزاع با فقیهان (بخش اول) (۱ بهمن ۱۳۹۲)

2- تنقیح محل نزاع با فقیهان (بخش دوم) (۲۱ بهمن ۱۳۹۲)

3- اگر «داعش» از فقیهان بپرسد (۲۵ تیر ۱۳۹۳)

۴- مبناهای تئوریک داعش (۳۰ تیر ۱۳۹۳)

5- چگونه مبانی کلامی و فقهی فرو ریخته‌اند (۶ اردیبهشت ۱۳۹۴)

6- آن فهم که ممتنع است (۴ مرداد ۱۳۹۴)

7- چرا دوران علم اصول و اجتهاد فقهی سپری شده است؟ (۲۱ بهمن ۱۳۹۴)

.

دانلود pdf هر 7 مقاله «مقالات هفت‌گانه» در فایل زیپ

.

2 نظر برای “بازنشر مقالات هفت‌گانه

  1. نظریات استاد شبستری محصول اندیشه و تفکر خردمندانه است . اندیشه وخرد را همان اندیشه و خرد هماورد است .نه دشنام و بهتان . کسانی که توان نقد علمی اندیشه ای ندارند ونمیفهمند وازسر غرض و جهل و منعت لا آن می ستیزند، به هجو صاحب آن اندیشه متوسل می شوند.

  2. با توجه به اينكه سخنان و مقالات استاد محمد مجتهد شبستري بر جان مينشيند ، قطعا ايشان مورد توجه خالق يكتا هست و از اينكه با سخنانشان به سوالهاي ما از هزاران سوال دفن شده مان جوابهايي پيدا كرده اند تشكر ميكنم و انتظار داريم شاگرداني مثل خودشان براي ايندگان تربيت كنند ” قدر زر زرگر شناسد – قدر گوهر گوهري ”

    و يك خواسته
    تحقيقاتي در باب طهارت و نجاست كه اكثريت مردم مسلمان بوسيله فتاواي اين باب از فقه دچار تشويش خاطر شده اند هم داشته باشند و امتي را از سردرگمي نجات دهند

    متشكرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *