مستند ویدئویی سید احمد فردید

فردید به روایت فرنو ، سید احمد فردید

” فردید به روایت فرنو ” نام اولین برنامه ی مستندی است که از دکتر سید احمد مهینی یزدی معروف به سید احمد فردید ساخته شده است، نکته ی جالب این مستند ویدئویی پخش نخستین بار قسمت هایی تصویری از درس‌های تلویزیونی احمد فردید است.

این مستند که توسط سایت سیمافکر تهیه شده، گفتگویی با بهروز فرنو مدیر بنیاد حکمی و فلسفی فردید می باشد…

احمد فردید در دوران حیات طولانی خود هیچ اثری منتشر نکرد. بطوری که به «فیلسوف شفاهی» مشهور شد. برخی از منتقدان وی معتقدند که دلیل این امر تغییر جهت‌های مکرر فکری او بوده و اینکه او مایل بود مدرک مکتوبی نزد کسی نداشته باشد تا بتواند افکارش را مکرراً نفی کند. او حتی پس از شرکت در کنگره‌ها نیز گزارش مکتوبی از کارش ارائه نمی‌داد. این تغییر موضع مکرر فردید را بسیاری از افرادی که با وی برخورد داشته‌اند، گزارش کرده‌اند.

تنها اثری که بطور قطع به فردید نسبت داده می‌شود، برابرهای فارسی برخی اصطلاحات فلسفی است که در آثار یحیی مهدوی (تاریخ متافیزیک) و احسان نراقی (سیر تکوینی علوم اجتماعی) بکار رفته‌است. برخی از این اصطلاحات همچون غربزدگی هنوز در میان فلسفه‌دانان رایج است، و برخی دیگر رواجی نیافت. کتاب دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان مجموعه‌ای است از درس‌گفتارهای وی که پس از مرگ وی منتشر شد. برخی از هواداران فردید این کتاب را «مغلوط و ویرایش نشده» می‌دانند.

دانلود این مستند ویدئویی | حدود یک ساعت | ۱۵۳٫۲۸ مگابایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *