چگونه راه آینده خودم را انتخاب کنم ؟

چگونه راه آینده خودم را انتخاب کنم ؟

کجای پازل هستی جای من است ؟ چگونه بفهمم رسالتم در هستی چیست ؟ چگونه راه آینده خودم را انتخاب کنم ؟
مصطفی ملکیان برای یافتن پاسخ به این سوالات توصیه به انجام این هشت آزمایش ذهنی می کنند:

.

۸ آزمایش ذهنی جهت شناخت راه آینده

نکته مهم در تمام این آزمایشات این است که واقعا خود را در فضای این آزمایشات تصور کنید تا جوابگو باشد و بتوانید واقعا پی به خواسته ی درونی خود ببرید.

۱- جامعه ای را فرض کنید که در آن تمام شغل ها از سه جهت درآمد مادی،شهرت و منزلت اجتماعی کاملا یکسان است،یعنی شما چه پزشک باشی، چه استاد دانشگاه باشی، چه سوپر شهرداری باشی، چه بنا باشی و چه رییس جمهور باشی از سه جهت فوق کاملا برابر هستید،در چنین جامعه ای شما به دنبال چه شغلی میروید؟

۲-فرض کنید در یک جامعه ای انسان نامرئی شوید، وشما همه را ببینید ولی کسی شما را نمیبیند،در چنین جامعه ای دست به چه کارهایی میزنید؟مثلا آیا دست به کارهای اخلاقی میزنید؟

۳-تصور کنید خداوند در مقابل شما نشسته است و از شما میخواهد یک آرزو کنید تا آن را برآورده کند، ولی باید توجه داشته باشید فقط یک آرزو میتوانید بکنید و بعد از اینکه آرزوی دلخواهتان را کردید دیگر راهی برای بازگشت ندارید،در چنین حالتی شما از خدا چه میخواهید؟آرزو میکنید که رییس جمهور شوید؟انیشتین شوید؟ارسطو شوید یا…..

۴-اگر قرار باشد شما را تا آخر عمرتان به یک جزیره دور افتاده تبعید کنند و در آنجا جز شما کسی نباشد،و فرض کنید به شما سه ارفاق کنند:
یکی اینکه بگویند شما میتوانید از اینجا یک کتاب انتخاب کنید و با خود به جزیره ببرید،دراین صورت چه کتابی را انتخاب میکنید؟
دیگر اینکه شما میتوانید در آنجا یک کار هنری انجام دهید و وسایل مورد نیاز را از اینجا با خود ببرید،شما کدام یک را انتخاب میکنید؟
و دیگر اینکه به شما اجازه داده میشود یک انسان را از اینجا به همراه خود ببرید،حال شما چه انسانی با چه ویژگی های را انتخاب میکنی؟

۵-اگر به شما بگویند یکی از اشخاص تاریخی را که خودتان درک کرده اید یا در تاریخ خوانده اید،هستی حاضر است جای شما را با آنها عوض کند،شما حاضرید به جای کدام شخص باشید؟
توجه داشته باشید نه اینکه فقط در یکی از جنبه های آن شخص به جای آن باشید بلکه در تمام جنبه ها با تمام خوبی ها و بدی های شخص.

۶-این آزمایش معروف به نوشته سنگ قبر است و از ابداعات نیچه میباشد.روی سنگ قبر خود آنچه را که میخاستید باشید بنویسید و زیرش آنچه که الان هستید را بنویسید،مثلا بنویسید کسی که اینجا ارامیده است میخاست معلم شود اما فروشنده شد،میخاست بخشنده باشد اما بخیل شد و…..بعد روی آنچه که الان هستید خط بکشید و یک زندگی جدیدی را بر اساس آنچه میخاستید باشید را آغاز کنید.

۷-فرض کنید یک کسی که قولش صادق است به شما بگوید تنها یک سال تا پایان عمرتان باقی مانده است
و شما هم باور کنید،حال در این یک سال به سراغ چه کاری میروید؟
خب بعد این یک سال را کمتر بکنید مثلا شش ماه،همینطور کمتر تا ۲۴ساعت،ببینید در این فرصت دست به چه کاری میزنید؟کارهایی که بنظرتان می آید در آن ۲۴ ساعت انجام دهید و بعد از دنیا بروید آن ها فریاد درون شماست.این همان چیزی است که شما در تمام زندگی باید بروید به دنبالش.

۸-گفته اند یک کشتی به علت سنگینی بارش در حال غرق شدن بود و ناخدا از مسافرین خواست که مقداری از وسایلشان را در دریا بیندازند تا بار کشتی سبک شود،بعد از اینکه هر کس مقداری از وسایلش را به دریا انداخت باز ناخدا از مردم درخواست کرد که مقداری دیگر از وسایلشان را در دریا بیندازند تا بار کشتی سبک تر شود،بعد از چندین مرتبه تکرار این ماجرا عالمی که در آنجا بود در عین حالی که کتاب هایش را به دریا میریخت گفت این ها از جانم عزیزتر بودند.
حال ما در زندگی باید ببینیم که چه چیزهایی داریم که حاضریم جانمان را بدهیم ولی آن چیزها را از دست ندهیم.مثلا بعضی ها حاضر نیستند به هیچ وجهی صداقت ،شفقت،احسان و …. خود را در زندگی از دست بدهند حتی به قیمت جانشان.

.


.

چگونه راه آینده خودم را انتخاب کنم ؟

جمع آوری شده از درس‎گفتارهای پراکنده مصطفی ملکیان

منبع: کانال استاد مصطفی ملکیان
.


.

4 نظر برای “چگونه راه آینده خودم را انتخاب کنم ؟

 1. ۱-پزشکی و معلمی
  ۲-کار اخلاقی
  ۳-هرچه بودم خودم باشم خودم و خودم
  ۴-کتاب شعر، موسیقی و آواز، و همنشینی با سهراب سپهری
  ۵-اسپینوزا
  ۶-میخواست پزشک یا معلم شود و معلم شد اگرچه استخدامش نکردند و همیشه خدا بیکار بود و می خواست بخشنده شود، اما خسیس بود شاید به این علت کم پول بود و از آینده نگران بود
  ۷-حتمابه سراغ طبیعت بکر خواهم رفت و کشاورزی خواهم کرد.
  ۸-آزادی تصمیم گیری

  1. ۱-معلم
   ۲-غیر اخلاقی
   ۳-حسام الدین سراج بشوم
   ۴-علمی.ساز تار.خانم
   ۵-پیامبر اسلام
   ۶-میخواست معلم شود مهندس شد.
   ۷-درآمد بیشتر برای خانواده م
   ۸-فرزندم

 2. ۱-پزشک
  ۲-کاراخلاقی
  ۳-الیف کایا
  ۴-قرآن ، دفتر و قلم ، دو عزیز دارم ،نمیتونم انتخاب کنم بینشون،تنها میرفتم
  ۵-حضرت سلیمان
  ۶-میخواست مهندس شود،و شد اما بیکار، تلاش کرد پزشک شود و شد.
  ۷-حمایت مالی و معنوی از خانواده
  ۸-خانواده ام را

 3. ۱- رشد و شکوفایی و نیل به مقام انسان کامل : شغل انسانیت
  ۲- به همه عشق میورزیدم و کمک میکردم
  ۳- در خودت پیروزم کن تا آخرش بگویم فزت و رب الکعبه
  ۴- قرآن را میبرم / نویسندگی و شعر / هیچ کس را نمیبرم چود خودخواهی است هر کس خودش خواست بیاید عاشق او هستم
  ۵- با استغفار از فقرم، محمد مصطفی صلوات الله علیه
  ۶- میخواستم مجاهد فی الله شوم و به آن نزدیک شدم و به آن لحظه ی آخر که تمام شود میرسم مهم تا لحظه ی آخر حرکت به آن سوست
  ۷- هر چه در مسیر جهاد فی الله بر من مکشوف شده مخصوصا درباره ی انسان و نفس خودم تا لحظه ی آخر مینویسم و میروم
  ۸- رب لا تذرنی فردا یعنی به خودم وانگذارد خدا و با فردیتم یعنی نفس تنهایم نگذارد در این صورت زندگی هدر است و بهتر است از آن لحظه دیگر نباشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *